понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne przeważnie spełniają funkcje ogrodzenia, choć często służą dodatkowo za ozdobę. Przeważnie takie ogrodzenie plastikowe z Aleksandrowa Kujawskiego stawia się w słonecznych elementach, gdzie ekspresowo rosną i mocno gęstnieją. Dużo wdzięku maja tez takie rosnące ploty, które wiodą poprzez osłonięte zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina gałązek ewentualnie kwiatami stanowią przyciągające wzrok obrazy, a ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer obok takiego parkanu uspokaja i uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki które panują w ogrodzie, a także nasze preferencje a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju same wzrastają, nierzadko także bujnie rozkwitają, niemniej jednak wymagają tez wiele miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia z Winylu mogą być niesłychanie wysmukłe, choć wypada je cyklicznie skracać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie plot komponuje się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio toleruje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie rośnie,
•regularnie podcinany ładnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek komponuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać wyłącznie od strony widocznej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niesłychanie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie PCV stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy sporo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Gdy chcemy by nasze żywe plot było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий