среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, łatwej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź od razu ociosuje, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy sztachetki z plastiku na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie głazów na balaski z PCV na plot i furtkę ze sztachet, przybierają one wtedy różne tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż kroi się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno też siekać na sześciany o regularnych zarysach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy asyście specjalnych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z PCV stosuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenia z PCV na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku a także naszych upodobań forma kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz sztachetki plastykowe na plot i furtkę ogrodzeniowa tworzy się z skał różnego obrysu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kawałków o nietypowych układach, trzeba je właściwie łączyć tzn. tak, tak aby forma każdego następnego łączył się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenie PVC z Brzezin należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur migiem niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają także mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, by głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий